התבוננו בשלבים השונים של המחזור החודשי של האישה.
תוכלו לעקוב אחריהם בהפעלה רציפה או שלב אחר שלב.
במהלך המחזור החודשי של האישה שינויים חלים בהפרשת הורמוני המין, והם קובעים את השלבים השונים במחזור.
 
 
אחד המאורעות החשובים ביותר בחיי נערה, הוא ההופעה הראשונה של הווסת. זהו סימן שהנערה הגיעה לגיל הפוריות, ומעתה היא יכולה להרות וללדת ילדים.

מה קורה במערכת הרבייה של נערות ושל נשים בתקופת הפוריות?
אצל נערים יצירת תאי הרבייה (הזירעונים) מתחילה להתרחש בגופם רק עם הגיעם לגיל ההתבגרות. לעומת זאת, כאשר תינוקת נולדת, השחלות שלה כבר מכילות אלפי תאי רבייה - ביציות. אבל עד לגיל ההתבגרות ביציות אלה שרויות בתרדמה עמוקה, ורק אז חלק מהן מתעוררות ומבשילות. הבשלת הביציות אינה מתרחשת בבת אחת אלא במחזוריות: בכל חודש ביצית אחת משלימה את התפתחותה, והיא מוכנה להפריה. המחזור נמשך כ- 28 ימים, ובסיומו מתחיל מחזור חדש.
כל ביצית שהבשילה, יוצאת מן השחלה אל תוך החצוצרה. שלב זה במחזור החודשי של האישה נקרא ביוץ, והוא מתרחש באמצע המחזור, לרוב ביום ה- 14 במחזור.

במקביל להבשלת הביצית, שינויים חלים גם ברירית הרחם – זאת השכבה המרפדת את הרחם מבפנים: מהיום ה- 5 של המחזור החודשי רירית הרחם מתעבה בהדרגה ומתמלאת כלי דם; לאחר הביוץ הרירית מגיעה לשיא עובייה, והיא מוכנה לקלוט את העובר.

אם ביצית בשלה פוגשת תאי זרע תתרחש הפריה. הביצית המופרית, הזיגוטה, מתחלקת ל-2 תאים, והם ממשיכים להתחלק לעוד ועוד תאים. עובר זעיר מתחיל להתפתח, הוא מתקדם אל תוך הרחם ומשתרש שם, כלומר - הוא שוקע ברירית ומתחיל לקלוט מאמא שלו חומרי מזון וחמצן. מרגע זה ההיריון מתחיל.

אבל, כידוע, בדרך כלל, הפריה אינה מתרחשת. במקרה כזה הביצית מתפרקת בתוך החצוצרה, ורירית הרחם נשארת עבה עד לסוף המחזור - לרוב עד ליום ה- 28. רק אז, ביום הראשון של המחזור הבא, היא ניתקת מן הרחם ומופרשת דרך הנרתיק אל מחוץ לגוף. שלב זה נקרא וסת.
מערכת הרבייה נוצרת כבר בגופו של העובר ומעידה על היותו זכר או נקבה. אלה סימני הזוויג הראשוניים (סימני המין הראשוניים). אך מערכות הרבייה של הילדים אינן בשלות ואינן פעילות עד גיל ההתבגרות.

כאשר יגיעו הילדים והילדות לגיל ההתבגרות ויהיו לנערים ולנערות, יחולו שינויים רבים בגופם. תתחיל הפרשה של הורמוני מין, והם ישפיעו על גופם ועל התנהגותם. חלק מהורמוני המין מופרשים במוח ומשפיעים על השחלות של הנערות ועל האשכים של הנערים. הם גורמים להבשלת תאי הרבייה וגם להופעתם של סימני הזוויג המשניים (סימני המין המשניים). סימנים אלה מעידים על כך שהמתבגר והמתבגרת מסוגלים להתרבות, כלומר - להביא צאצאים לעולם.

התבגרות נערים
אצל רוב הנערים שלב הפוריות מתחיל בין גיל 12 ל- 16 שנים, והוא נמשך עד סוף חייהם. בגיל ההתבגרות האשכים מתחילים להפריש את הורמון המין טסטוסטרון. הורמון זה גורם ליצירת תאי רבייה (זירעונים) וגם לסימני זוויג משניים, כגון: עיבוי הקול, צמיחת שיער (במפשעה, בבתי השחי, על הפנים ועל החזה) וכן התרחבות הכתפיים והתחזקות שרירי הגוף.

התבגרות נערות
אצל רוב הנערות שלב הפוריות מתחיל בין גיל 10 ל- 12 שנים, והוא נמשך עד גיל 50-45. בתקופה זאת הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון מופרשים מן השחלות. הורמונים אלה גורמים לא רק להתחלת המחזור החודשי אלא גם לסימני זוויג משניים, כגון: התפתחות החזה, הופעת שיער (במפשעה ובבתי השחי) וכן התרחבות והתעגלות אגן הירכיים.


מה הוא רצף האירועים במחזור החודשי של האישה? - גררו (בלחיצה על העכבר) מן המחסן אל הטבלה את השלבים ואת האירועים המרחשים בכל שלב.