פרחים צבעוניים וריחניים - איזה יופי! איזה חן! כולנו נהנים לראות פרחים, אבל חשוב לזכור שתפקיד הפרחים אינו לשמח אותנו או לייפות את הסביבה. תפקידם: לאפשר את הרבייה הזוויגית (רבייה מינית) של הצמחים.

ואיך זה אפשרי? - תאי הרבייה של הצמחים נוצרים בפרח, ושם תהליך ההפריה מתרחש. (פרטים נוספים על מבנה הפרח ועל תפקודו ברבייה תמצאו בפרק רבייה בצמחים.)

אבל כדי שההפריה תוכל להתרחש, קודם גרגרי האבקה של הצמחים צריכים לעבור מן האבקנים אל הצלקת של פרח מאותו המין. המעבר של גרגרי האבקה מפרח לפרח נקרא האבקה.

אם גרגרי האבקה עוברים מפרח של צמח אחד אל פרח של צמח אחר מאותו המין, תתרחש האבקה זרה. האבקה זרה מתרחשת בצמחים שונים, כגון: מרווה, פרג או חצב. אבל אם גרגרי האבקה עוברים מן האבקנים אל הצלקת באותו הפרח, תתרחש האבקה עצמית. האבקה עצמית אפשרית בצמחים שונים, כגון: אפונה ריחנית.
צמחים רבים מואבקים באמצעות בעלי-חיים: חרקים, ציפורים, עטלפים ואפילו יונקים. המאביקים העיקריים של צמחי הבר בישראל הם חרקים מקבוצות שונות: דבורים, חיפושיות, פרפרים וזבובים.

חשוב לזכור: בעלי-החיים המאביקים אינם מגיעים אל הצמחים מתוך כוונה להאביק את הפרחים. ברוב המקרים הם באים אל הפרחים, כדי למצוא שם מזון - צוף ואבקה מזינים. בזמן שהם אוספים את המזון, גרגרי האבקה נדבקים לגופם, וכך מועברים מפרח לפרח.

התבוננו שוב בפעילות שבראש הפרק ובתמונות הנוספות שלמטה, ושימו לב להתאמה בין תכונות הפרחים לבין מבנה גופם ופעילותם של בעלי-החיים המאביקים.

האבקה על-ידי דבורים
דבורים ניזונות מצוף ומאבקת הפרחים, שהן אוספות ומביאות אל הכוורת. חוש הריח שלהן מפותח, והן גם מבחינות היטב בצבעי סגול, כחול, ורוד, צהוב ולבן.

לפניכם תמונות של צמחים אחדים, המותאמים להאבקה על-ידי דבורים. כולם מייצרים הרבה גרגרי אבקה מחוספסים, שנדבקים בקלות לגוף הדבורים, והצוף שלהם נמצא במקום שהדבורים יכולות להגיע אליו בקלות.


דבורה על לוטם שעיר   דבורה על לוטם מרווני


דבורה על פרח הדר הלימון   דבורה על זמזומית סגולה


דבורה על דרדר כחול   דבורה על הטרותיקת החולות

האבקה על-ידי חיפושיות
חיפושיות רבות ניזונות מצמחים ומאבקת פרחים, שהן לועסות בפיהן. חוש הריח שלהן מפותח, והן גם מבחינות בצבעים שונים, במיוחד באדום, בכתום ובצהוב. לחיפושיות תעופה מסורבלת, והן מתקשות לדייק במקום הנחיתה על הפרחים.

לפניכם תמונות של צמחים אחדים, המואבקים על-ידי חיפושיות. לכולם צורת צלחת או קערה, מבנה יציב ורחב, המאפשר לחיפושיות לנחות בבטחה, ושפע של גרגרי אבקה מחוספסים ודביקים.


חיפושיות על גדילן מצוי   חיפושיות על גזר קיפח


חיפושית על חרצית עטורה   פרג אגסני, במבט מלמעלה


כלנית מצויה, במבט מלמעלה   נורית אסיה, במבט מלמעלה

האבקה על-ידי פרפרים
לפרפרים חדק ארוך ודקיק, המאפשר להם למצוץ צוף פרחים, בתנאי שהוא דליל (נוזלי) מאוד. הפרפרים מבחינים בצבעים רבים, ויש להם גם חוש ריח מפותח.

לפניכם תמונות של צמחים המואבקים על-ידי פרפרים. לכולם מבנה של כד עמוק וצר ופתח כניסה זעיר. הצוף חבוי בעומק ה"כד", מוגן מהתייבשות, וכך הוא נשאר דליל. לפעמים גם העלי וגם האבקנים חבויים בתוך הכד. האבקנים מייצרים מעט גרגרי אבקה מחוספסים ודביקים.


עפרית הכף   אלמון הודי


יערה איטלקית   לנטנה מגוונת


לשון הכלב הכרתית   לשון הפר הסמורה

האבקה על-ידי ציפורים
לציפורים המאביקות מקור דק וארוך, ולשון ארוכה ומחוספסת, שבעזרתה הן מלקקות את הצוף. רוב הציפורים חסרות חוש ריח, אך הן מבחינות היטב בצבעי אדום, כתום וארגמן. בישראל צוּפית הדבש היא הציפור המאביקה פרחים.

לפניכם תמונות של צמחים המואבקים על-ידי ציפורים. לכולם פרח גדול בצורת כד עמוק ופתח כניסה רחב. צוף רב חבוי בעומק ה"כד", והוא סמיך למדי. העלי והאבקנים ארוכים ובולטים מן הפרח (ברוב המקרים). הם מלכלכים באבקה את ראש הציפור, בזמן שהיא שותה את הצוף, וכך הפרחים מואבקים.


טקומית הכף   דק-פרי זקוף


אלמוגן רחב-עלים   כובע הנזיר (טרופיאולום)


ארמופילה יונג   ארמופילה מוכתמת


בפעילות שבראש הפרק ראיתם שפרחים מואבקים לא רק באמצעות בעלי-חיים. דרך נוספת להאבקה היא באמצעות הרוח. בהשוואה להאבקה באמצעות בעלי-חיים, להאבקת רוח יש חיסרון: הרוח מעיפה את האבקה לכל עבר, לא-דווקא לכיוון הפרחים.

לפניכם תמונות של צמחים המואבקים על-ידי הרוח. שימו לב לכך שאין להם אמצעי משיכה: הצבעים ירקרקים, וכולם חסרי צוף וחסרי ריח. הפרחים נישאים על ענפים דקים, ולאבקנים יש זירים (ה"גבעולים" העדינים של האבקן) דקים במיוחד, וכך כל משב רוח קל מטלטל את הפרחים ומפזר באוויר את גרגרי האבקה. צלקות הפרחים הגדולות והמנוצות (מסועפות בצורת נוצה) מגדילות את הסיכוי שגרגרי אבקה הנישאים ברוח, יילכדו בהן.


פרחי זקניים כפול-שיבולת   פרחי סרפד הכדורים


פרחי קיקיון מצוי   אלון מצוי, פרחי זכר


אורן ירושלים, אצטרובלי זכר   ברוש מצוי, אצטרובלי זכר


מה הקשר בין תכונות הפרחים לבין דרכי ההאבקה של הצמחים?
סמנו בטבלה המסכמת את התכונות המאפיינות פרחים, המואבקים על-ידי המאביקים השונים (רוח, דבורים וכדומה).