פרקי מידע
הזמנה לחקר


מערכת ההובלה
למערכת ההובלה ולדם הזורם בתוכה, יש חלק חשוב באספקת חומרים הדרושים לפעולת הגוף ובשמירה על תנאי הקיום הדרושים בגוף.
מערכת ההובלה מקשרת בין איברים שונים, המספקים חומרים לכל הגוף, למשל: מערכת ההובלה מובילה חמצן מהריאות ומזון ממערכת העיכול לשאר הגוף. מערכת ההובלה מסייעת בסילוק חומרי פסולת ועודפים של חומרים המצטברים בגוף.

מערכת ההובלה כוללת את הלב ואת צינורות הדם: העורקים, שתפקידם להוביל את הדם אל כל קצוות הגוף, את הנימים, שדרך הדופן שלהם מתרחש חילוף חומרים עם תאי הגוף והוורידים, שתפקידם לאסוף את הדם מכל קצוות הגוף.

הדם
הדם מורכב מתאי דם אדומים, תאי דם לבנים, טסיות דם ונוזל הדם - הפלסמה.
תאי הדם האדומים מעבירים חמצן מהריאות לכל תאי הגוף וכן חלק מהפחמן הדו חמצני מהתאים לריאות.
תאי הדם הלבנים מזהים גורמים זרים שחדרו לגוף ונלחמים בהם.
טסיות הדם גורמות להיווצרות קריש דם כשדופן כלי הדם נפגעת ועל ידי כך הן מונעות דימום.
בנוזל הדם (הפלסמה) מומסים חומרים שונים והם נישאים עם זרם הדם ממקום אחד למקום שני בגוף. אילו חומרים מומסים בפלסמה? - מרכיבי מזון , חומרי פסולת, הורמונים, נוגדנים וחומרים נוספים.
מרכיבי המזון שנספגו במערכת העיכול מובלים עם הפלסמה לכל תאי הגוף; חומרי הפסולת מובלים לכליות ושם הם מופרשים בשתן; ההורמונים הם חומרים שנוצרים בבלוטות במקום אחד בגוף, מוסעים בזרם הדם ופועלים על איברי מטרה במקום אחר בגוף; הנוגדנים מסייעים בהדברת גורמי מחלה.
הפלסמה מורכבת ברובה ממים והיא מווסתת את כמות המים באזורים שונים בגוף.
תפקיד נוסף של הדם הוא פיזור חום עודף שנוצר בגוף אל הסביבה.

הריאות
אחד מתפקידיו המרכזיים של הדם הוא אספקת חמצן לכל תאי הגוף וסילוק הפחמן הדו-חמצני, שנוצר במהלך פעולת התאים. בריאות מתבצעים תהליכי סילוק של עודפי הפחמן הדו-חמצני וקליטת חמצן בדם.

מבנה הריאה דומה לאשכולות מסועפים של "שקיקי אוויר" זעירים, שנקראים: נאדיות. הדם המגיע לריאות מתפזר שם על-פני 600 מיליון הנאדיות (300 מיליון בכל ריאה) בעזרת רשת נימים צפופה. רשת נימים זאת מביאה את הדם סמוך מאוד לקרום הנאדית, וכך היא מאפשרת חילוף גזים בתהליך של פעפוע.


הכליות
מספר תהליכים חשובים מתבצעים בכליות, וביניהם:
  • "סינון הדם" וסילוק חומרי פסולת מיותרים מהגוף. למשל: חומרי פסולת, שנוצרים בפעילות השוטפת של הגוף, כגון: שתנן וחומצת שתן, מסוננים ומופרשים מהדם. כן מסולקים דרך הכליות חומרים זרים, שנקלטו בגוף, כגון: תרופות, קוטלי חרקים וחומרי כימיים אחרים, שחדרו עם המזון לגוף.
  • שמירה על נפח ועל הרכב של נוזלים בגוף. הכליות מווסתות את הנפח ואת ההרכב הדרוש של נוזלי הגוף באמצעות הפרשת מים ומומסים מהדם. למרות השינויים הגדולים בכמויות המזון והמים שהגוף קולט (בשתייה ובאכילה), מאזן מושלם נשמר בגוף. איך הגוף משיג את המאזן המושלם? - הוא מושג באמצעות התאמה מדויקת של ההפרשה היומית מן הכליות לבין הקליטה היומית מן המזון ומן השתייה. השמירה על הנפח ועל הרכב הנוזלים הדרושים בגוף, נחוצה לתפקוד תקין של הלב, של כלי הדם ושל איברי הגוף.

העור
העור הוא רקמת תאים, העוטפת את הגוף ומהווה את אזור המגע עם הסביבה החיצונית לגוף. נימי דם רבים, המצויים סמוך לפני העור, מסייעים בוויסות חום הגוף על-ידי שינויים באיבוד חום לסביבה. למשל: כאשר טמפרטורת הגוף עולה, כלי הדם הקרובים לעור מתרחבים, וזרימת הדם סמוך לעור מתגברת. הדם החם מגיע מתוך הגוף, מאבד חום סמוך לעור וחוזר בטמפרטורה נמוכה יותר לרקמות הפנימיות של גוף.

המוח
במוח ובמרכזי עצבים מתבצעים תהליכי עיבוד נתונים, בקרה והפעלה של מערכות הגוף. נתונים על המתרחש בגוף מגיעים, בין היתר, דרך תאי ניטור וחישה בתוך צינורות מערכת ההובלה. פקודות הפעלה מועברות מהמוח ודרך מרכזי עצבים, ישירות ללב ולכלי הדם או בעזרת הורמונים, המגיעים ליעדם דרך הדם.

השרירים
השרירים מאפשרים את הנעת הגוף ואת פעולתם של איברים פנימיים. למשל: פעולתם של הלב, של הקיבה ושל הריאות מתאפשרת הודות לפעולת השרירים. לפעולתם התקינה של תאי השריר דרושה אספקה של חמצן ושל חומרי מזון וכן סילוק של חום, של פחמן דו-חמצני ושל חומרי פסולת, הנוצרים בתאים במהלך פעולתם.


מערכת העיכול
במערכת העיכול מתרחשים שני תהליכים מרכזיים: פירוק מזון וספיגת חומרי מזון ומים לדם. עיכול מזון מוגדר: מכלול תהליכים, הגורמים לפירוק כימי של המזון, למולקולות קטנות, המסוגלות לחצות את דופן צינור העיכול ולהיקלט בדם.
בתהליכי הספיגה מולקולות המזון והמים נקלטות בדופן המעי ונכנסות אל תוך זרם הדם. המים והמזון שנספגו, מועברים לכל חלקי הגוף בעזרת מערכת ההובלה.

הלב
הלב פועל כמשאבה המזרימה את הדם במערכת ההובלה. קצב הפעימות ועוצמתן קובעים את כמות הדם, המוזרמת לגוף בכל רגע.

הכבד
הכבד עשיר מאוד בכלי דם. הוא פועל כ"מפעל כימי" של הגוף, ומאות תהליכים כימיים שונים מתרחשים בו. בכבד מתקיימים תהליכי חילוף חומרים - פירוק והרכבה של סוכרים של שומנים ושל חלבונים.

הכבד משמש "מחסן חירום" לגוף - נאגרים בו ברזל, סוכר וויטמינים. הכבד ושרירי השלד הם מאגרי הגליקוגן (רב-סוכר) העיקריים בגוף. כאשר רמת הסוכר (הגלוקוז) בדם גבוהה מעבר לדרוש, למשל: אחרי אכילת פרוסת עוגה הגונה או ממתק, הכבד קולט את עודפי הסוכר (גלוקוז) וממיר אותם ל"חומר תשמורת" - גליקוגן.
הגליקוגן נשמר בכבד ובשרירי השלד. כאשר רמת הגלוקוז בדם נמוכה מהרצוי (חוסר סוכר בגוף), הגליקוגן מתפרק לגלוקוז, והוא משתחרר מהכבד לדם, ומשם הוא מובל דרך צינורות מערכת ההובלה לכל איברי הגוף. בכך הכבד תורם לשימור רמת הגלוקוז בדם.

בכבד נאגרים גם ויטמינים חשובים, והם מסופקים לגוף בעת הצורך דרך מערכת הדם.

רעלים המצויים בגוף מפורקים בכבד. הם מובלים בדם לכבד, ושם הם מפורקים. בכבד חומרים שונים, החיוניים לגוף, נוצרים, ביניהם הורמונים וחלבונים חשובים של הפלסמה.

עצמות השלד
תפקידן של עצמות השלד לתמוך בגוף, להגן על האיברים הפנימיים ולאפשר תנועה. אולם לעצמות יש תפקיד חשוב גם באחסון ובשחרור מינרלים, החיוניים לפעילות האיברים וכן תפקיד חשוב בייצור תאי הדם.

עצם היא רקמה חיה, המורכבת מתאים שונים, והיא משתנה באופן מתמיד. בעצמות נאגרים מינרלים חשובים, כגון: סידן וזרחן. כאשר רמות המינרלים הללו יורדות בדם, כלומר - כאשר יש מחסור שלהם בגוף, הם משתחררים מתוך רקמת העצם ומובלים דרך כלי הדם הוורידיים אל כלי הדם המרכזיים, ומשם - לאיברים השונים.
בתוך העצמות, במוח העצם האדום, נוצרים תאי הדם. עם הבשלתם הם נכנסים למחזור הדם.
מערכת ההובלה מקשרת איברים שונים, הלוקחים חלק בתהליכים אלה:
- אספקת החומרים המצויים בדם. למשל: ריאות ומערכת העיכול.
- סילוק חומרי פסולת ועודפים המצטברים בגוף. למשל: כליות ועור.

בטבלה שלפניכם ארבע עמודות: איבר/מערכת, תפקיד, חומרים נקלטים ממערכת ההובלה וחומרים המסולקים מהאיבר או מהמערכת על-ידי הדם. השלימו את המידע החסר בכל העמודות בטבלה ותקבלו תמונה שלמה על תפקודה של מערכת ההובלה וקשריה לכל איברי הגוף . היעזרו במידע המופיע בערך לעיל.

חומרים המסולקים על ידי הדם חומרים הנקלטים מהדם תפקיד איבר/מערכת  
- חומר פסולת (פחמן דו-חמצני)
- חומרי מזון לפעולה תקינה
  ריאות 1
 
- חמצן וחומרי מזון לפעולה תקינה
- חומרי פסולת, שהצטברו בדם
- ויסות נפח והרכב הנוזלים בגוף
- סילוק חומרי פסולת, כגון: שתנן וחומצת שתן, שהגיעו עם הדם ומקורם ברקמות הגוף השונות
כליות 2
      שרירים 3
- פחמן דו-חמצני
- חומרי פסולת, שנוצרו בפעילות של תאי השריר, ושל דופנות הקיבה והמעי
    מערכת העיכול 4
 
- חמצן
- חומרי מזון ובניין חיוניים, לפעולת תאי הכבד ולהתחדשותם
- ייצור חומרים חיוניים לגוף
- פירוק רעלים המצויים בדם
- אגירת חומרים ושחרורם לגוף בעת הצורך
כבד 5
פחמן דו-חמצני, חום וחומרי פסולת, שנוצרים בעת פעולת שרירי הלב   הזרמת הדם במערכת ההובלה של הגוף לב 6
    בקרה ועיבוד נתונים על מצב הגוף.
פועל בין היתר בעזרת:
1. ניטור וחישה של הרכב הדם, העובר במערכת ההובלה
2. הפעלת הגוף על-פי הצרכים, בין היתר: בעזרת הורמונים, המפוזרים אל אתרי היעד דרך מערכת ההובלה
מוח ומערכת העצבים 7


"הודות למערכת ההובלה, כל איבר מסייע לפעילותם של איברים אחרים בגוף ומסתייע בהם לפעילותו התקינה, וביחד כולם מתפקדים כמערכת שלמה."
האם המשפט הזה נכון? הסבירו ותנו דוגמה.